- Opowiadanie: annarosa - Prezent

Prezent

Dyżurni:

Finkla, bohdan, adamkb

Oceny

Prezent

 

Właściwie to wiedziałam, że nie należy otwierać skompresowanych paczek informacji niewiadomego pochodzenia, bo było oczywiste, że mogą zawierać wirusy lub inne niebezpieczne rzeczy, ale ciekawość jest żeńskiej natury.

Pięknie pudełko, przewiązane czerwoną wstążką kusiło oczy, zachęcało do naciśnięcia kolorowej ikonki i zobaczenia co jest w środku. Chwila słabości, jakieś machnięcie ręką…

 – A co mi tam, na pewno nic groźnego, w razie czego jakoś z tego wybrnę. – Pomyślałam – I już, rozwinęłam się w świecie Matrixa.

Zawładnął moją rzeczywistością.

Świat w którym się znalazłam był z przewagą energii męskiej a zarządzał nim Strach. Zobaczyłam go jak siedział rozwalony w czerwonym olbrzymim fotelu z bezczelnym, ironicznym uśmiechem na twarzy i żonglował małymi barwnymi paczkami informacji podobnymi do kostek Rubika.

Wyglądało to tak, jakby znajdował się w środku wielkiej maszyny losującej Totolotka.

Były to osobliwe paczki. Każda z nich wibrowała z różną częstotliwością w zależności od rodzaju informacji jaką miała i świeciła innym kolorem. W dodatku miała połączenie bardzo delikatnym sznurem energetycznym, ze światem z którego pochodziła.

Co jakiś czas wypadała jedna z nich i na jej ściankach zaczynała wyświetlać się zawarta w jej wnętrzu treść.

Oczywiście były to tylko wydarzenia straszne: o zbliżającym się końcu świata, o możliwości wybuchu wojny atomowej, o nieuchronnej globalnej katastrofie czy przelocie w najbliższym czasie planety Nibiru, globalnym ociepleniu, wojnach między politykami, rządzie światowym, itp… tych informacji były tysiące.

Każda z nich znajdowała swoich zwolenników i wyznawców. Ludzie podchodzili, stawali, zaczynali gapić się jak zahipnotyzowani, otwierali szeroko oczy ze zdumienia… a w nich odbijał się strach i przerażenie. Zastygali, niezdolni do wykonania jakiegokolwiek ruchu, wierzyli w przekaz. Dostrajali swoją częstotliwość energetyczną do kostki i ich energia powoli zaczynała ją zasilać.

Wtedy kostko– paczka przybliżała się do takiej grupki, zaczynała świecić ostrym kolorowym światłem, informacja na ekranie nabierała wiarygodności, stawała się głośna, nachalna wręcz darła się na widzów i nagle… kostka przemieniała się w szybko wirujący energetyczny lej, który momentalnie zasysał niczym czarna dziura, wszystkich ich do świata, gdzie taka ewentualność naprawdę się materializowała.

Zrozumiałam, że znalazłam się w rzeczywistości pełniącej rolę rozdzielnika. Zaczęlam obawiać się, że pewnego dnia Matrix odkryje mój słaby punkt, to czego najbardziej się boję i Strach wyrzuci ze swoich żonglujących rąk, moje pudełko -informacje w którą uwierzę, która mnie sparaliżuje i wciągnie.

Najgorsze jednak było to, że zaczynałam powoli zapominać skąd ja się tutaj wzięłam. Już tylko czasami, w momentach poszerzonej świadomości lub w wizjach sennych przypominałam sobie, że przecież wszystko zaczęło się od niewinnie wyglądającej paczki – prezentu, pliku skompresowanej informacji, przewiązanej czerwoną wstążką, którą nieostrożnie otworzyłam i która wybuchła na wzór wielkiego Big Bang'u, zabierając mnie ze sobą.

Koniec

Komentarze

Hmmm. Nie jestem pewna, jak należy interpretować tę tajemniczą paczkę. Dosłownie – że wirus (na przykład atakujący SI) czy jakoś metaforycznie? Jak dla mnie, to za duża niejasność, żebym mogła docenić tekst, ale pewnie jeszcze znajdą się amatorzy niedopowiedzeń i wolnych interpretacji.

Interpunkcja kuleje na obie nogi.

Oczywiście były to tylko wydarzenia straszne : o zbliżającym się końcu świata,

Przed dwukropkiem nie stawiamy spacji. Czy wydarzenia mogą być o czymś?

Babska logika rządzi!

Jestem skonfundowany tekstem, bo nie do końca wiem, co sugeruje. Czy to faktycznie Matrix, czy raczej alegoria rzeczywistości? Ciężko mi powiedzieć, bo pewnie nie jestem adresatem – sam wolę opowiadania klarowniejsze. Jednak amatorzy takich i takich zagadkowych opowiadań na pewno się znajdą.

Technicznie jest sporo do poprawy. Chwytaj przydatne linki:

Dialogi – mini poradnik Nazgula: http://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/12794

Dialogi – klasyczny poradnik Mortycjana: http://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/2112

Podstawowe porady portalowe Selene: http://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/4550

Coś o betowaniu autorstwa PsychoFisha: Betuj bliźniego swego jak siebie samego

Temat, gdzie można pytać się o problemy językowe:

http://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/19850

Temat, gdzie można szukać specjalistów do “riserczu” na wybrany temat:

http://www.fantastyka.pl/hydepark/pokaz/17133 

Poradnik łowców komentarzy autorstwa Finkli, czyli co robić, by być komentowanym i przez to zbierać duży większy “feedback”: http://www.fantastyka.pl/publicystyka/pokaz/66842676 

Powodzenia!

Won't somebody tell me, answer if you can; I want someone to tell me, what is the soul of a man?

Finkla – dziękuję za zajrzenie.

NoWhereMan - o kurczę, jest tego trochę. Dzięki za linki.

Byłam ciekawa odbioru. Jak widać nie jestem pisarką. Coś mi się zalęgło w głowie i starałam się to przelać na papier.

Jeżeli założyć, że światy równoległe jednak istnieją – do czego coraz bardziej skłania się fizyka kwantowa, to być może każdy nasz wybór powoduje zmianę świata:)

Pozdr.

Jak widać nie jestem pisarką.

Nie przejmuj się, każdy, kto tu się rejestruje, jest amatorem. Ewentualnie dopiero później…

Babska logika rządzi!

Podoba mi się pomysł, Anno Roso. :) Informacje w postaci paczek, którym żongluje Strach to coś nowego. W ogóle druga część szorciaka jest klimatyczna, tyle, że trochę zbyt skrótowa i rozumiem tutaj NWMana, szort wymaga dopracowania. Tym bardziej, że zbyt szybko przechodzisz od stolika, myszki i kliknięcia do Stracha i metafor. Czułem się, jakbym skoczył z pomostu od razu na głęboką wodę. Osobiście wolałbym dłuższe wprowadzenie. Co nie zmienia faktu, że jest w tym szorcie potencjał.

Pozdrawiam.

 

Ewentualnie, znacznie, znacznie później… Nieliczni publikują na papierze po kilku miesiącach, najczęściej idzie to w latach. :)

Ciekawy pomysł, ale podobnie jak poprzednicy, uważam, że trochę zbyt niejasny, żeby satysfakcjonował. Z jednej strony jest sporo różnych wątków na tak krótki tekst, z drugiej strony nie dajesz właściwie żadnych odpowiedzi.

Technicznie jest trochę rzeczy do poprawy, ale tragedii nie ma. Interpunkcja.

 

kostko– paczka –> kostko-paczka

 

pudełko -informacje –> tu nie wiedziałam czy chodzi o pudełko-informację (jeden wyraz) czy pudełko – informację (myślnik), choć dalszy ciąg zdania sugeruje to drugie.

"But I'm a supergirl and supergirls just fly." Reamonn

Najpierw piszesz o dwóch paczkach. “Były to osobliwe paczki.”

Później zaś o jednej. “…miała połączenie bardzo delikatnym sznurem energetycznym”. Każda paczka była identyczna?

“kostko– paczka” – niepotrzebna spacja, nie powinno być razem?

“paczki – prezentu” – tutaj dodatkowa spacja.

“pudełko -informacje” – a tutaj jeszcze inny zapis.

“Najgorsze jednak było to, że zaczynałam powoli zapominać skąd ja się tutaj wzięłam.” – Mocne podkreślenie “ja”. Wystarczy “…skąd się tutaj wzięłam…” Chyba, że “ja” było zamierzone.

 

Kerszi

Fajny pomysł i narracja. Gorzej z przecinkami, no i rzuciłaś czytelnika na głęboką wodę; ciężko zrozumieć, co i jak (i gdzie, w końcu mowa o światach równoległych :D) .

W sumie dobrze się czytało, ale brakło tej puenty. Drugiego dania, po którym człowiek w pełni zaspokoi apetyt. Wtedy mógłbym klepnąć się w czoło i powiedzieć “No tak! Wszystko jasne” ;)

 

No cóż, jest pomysł/ zajawka, ale teraz poproszę opowiadanie.

Wykonanie pozostawia sporo do życzenia.

 

ale cie­ka­wość jest żeń­skiej na­tu­ry. –> Co to znaczy?

 

 – A co mi tam, na pewno nic groź­ne­go, w razie czego jakoś z tego wy­brnę. – Po­my­śla­łam – I już, roz­wi­nę­łam się w świe­cie Ma­tri­xa. – Myśli zapisujemy inaczej niż dialogi. https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;10328

 

rzą­dzie świa­to­wym, itp… tych in­for­ma­cji były ty­sią­ce. –> …rzą­dzie świa­to­wym, itp. Tych in­for­ma­cji były ty­sią­ce.

 

Wtedy kost­ko– pacz­ka przy­bli­ża­ła się… –> Wtedy kost­ko-pacz­ka przy­bli­ża­ła się

W tego typu połączeniach wżywamy dywizu, nie półpauzy.

 

Za­czę­lam oba­wiać się… –> Literówka.

 

Strach wy­rzu­ci ze swo­ich żon­glu­ją­cych rąk, moje pu­deł­ko -in­for­ma­cje w którą uwie­rzę… –> …Strach wy­rzu­ci ze swo­ich żon­glu­ją­cych rąk moje pu­deł­ko-in­for­ma­cję, w którą uwie­rzę

 

za­czę­ło się od nie­win­nie wy­glą­da­ją­cej pacz­ki – pre­zen­tu… –> …za­czę­ło się od nie­win­nie wy­glą­da­ją­cej pacz­ki-pre­zen­tu

 

na wzór wiel­kie­go Big Bang'u… –> …na wzór Big Bangu… Lub: …na wzór Wiel­kie­go Wybuchu

Gdyby ci, którzy źle o mnie myślą, wiedzieli, co ja o nich myślę, myśleliby o mnie jeszcze gorzej.

Może doceniłabym pomysł, gdybym zorientowała się, jaki jest. :) Ale się nie zorientowałam i po prostu nie mam pojęcia, o co w Twoim tekście chodzi. Mam wrażenie, że zaprezentowałaś nam szkic do czegoś, co siedzi Ci w głowie, ale poprzez swą skrótowość tekst jest dla mnie nieczytelny.

Nowa Fantastyka