Teraz jest N sty 25, 2015 20:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Temat: Rozszerzająca się Ziemia? Ciekawa teoria
PostNapisane: Pn cze 20, 2005 11:10 

Dołączył: Pn kwi 25, 2005 8:28
Posty: 11874
Tutaj macie linka, a tutaj wklejam na tzw. wszelki wypadek:
Cytuj:

Ziemia – puchnąca planeta? ANDRZEJ MARKERT

Coraz większe zainteresowanie na świecie budzi hipoteza, iż Ziemia powiększa swoje rozmiary

Ziemia jako młoda planeta była znacznie mniejsza niż obecnie. Wielkością przypominała Merkurego – jedną z najmniejszych planet naszego Układu Słonecznego i dopiero potem urosła do dzisiejszych rozmiarów. Pierwotny promień kuli ziemskiej w ciągu ostatniego 1,5 mld lat zwiększył się ponad trzykrotnie. Początkowo liczył około 2000 km, w okresie jurajskim 200 mln lat temu – doszedł do 3768 km, a obecnie ma 6370 km. Współcześnie wydłuża się o około 2 cm rocznie – głosi teoria ekspansji Ziemi.

Hipoteza ekspansji Ziemi, według której nasza planeta „puchnie” jak nadmuchiwany balonik sformułowana została jeszcze pod koniec XIX w. przez Jana Jarkowskiego – polskiego inżyniera pracującego w Rosji. Rozwijana była później m.in. przez Otto Hilgenberga i Samuela Carreya. Zwolennikiem tej teorii był też Bruce Heezen – współodkrywca dolin ryftowych w obrębie grzbietów śródoceanicznych. Idea rozszerzającej się Ziemi – choć sprzeczna z obecnie obowiązującą teorią globalnej tektoniki płyt – budzi coraz większe zainteresowanie i zyskuje zwolenników na całym świecie. Badania nad teorią ekspansji Ziemi rozwijane są m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Rosji, Niemczech. W Polsce takie prace prowadzone są we wrocławskim środowisku geologicznym – zwłaszcza przez Jana Koziara z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Stefana Cwojdzińskiego. Jan Koziar – najwybitniejszy dziś polski ekspansjonista, opracował większość globalnych zagadnień związanych z tą teorią. Wykładane są one w ramach specjalnego seminarium uniwersyteckiego.

Kontrowersyjna – zdaniem wielu badaczy – teoria ekspansji Ziemi pozwala jednak wyjaśnić wiele zagadek z przeszłości naszej planety. Coraz więcej danych wskazuje, że ekspansja Ziemi jest procesem realnym, który decydował o przebiegu ewolucji tektonicznej planety – mówi dr Stefan Cwojdziński z Dolnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego we Wrocławiu.

Badania geofizyczne, geologiczne, hydrogeologiczne i geochemiczne dostarczyły w ostatnich latach nowych dowodów rozszerzania się Ziemi. Nasza planeta wyraźnie puchnie, przy czym skorupa ziemska rozrasta się dziś aktywnie pod dnem oceanów, a wielkie masywy lądowe stopniowo oddalają się od siebie. Rozpoznano cały system wielkich rowów – spękań skorupy ziemskiej. Niektóre powstały przed milionami lat, inne tworzą się w chwili obecnej.

Na przełomie wczesnej i środkowej ery proteozoicznej, około 1,6 mld lat temu, promień Ziemi był znacznie mniejszy od obecnego, a istniejące dziś wielkie płyty kontynentalne znajdowały się blisko siebie, tworząc jej ciągłą, zewnętrzną sferę. Cała planeta była niemal jednym kontynentem – płytkie morza zajmowały znaczne obszary, nie istniały jednak żadne oceany. Około 1,5 mld lat temu ten wielki ląd popękał, a poszczególne jego fragmenty zaczęły się odsuwać od siebie. W szczelinach pojawiły się pierwsze fragmenty oceanicznej skorupy. W erze mezozoicznej po raz pierwszy powstały wielkie zapadliska oceaniczne – Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego, które aktywnie rozszerzają się także dzisiaj. Pacyfik rozszerza się we wszystkich kierunkach – podobnie jak pozostałe oceany.

Teoria ekspansji Ziemi wyjaśnia pozornie paradoksalne zjawisko. Kontynent amerykański „odpływa” na zachód, oddalając się od Afryki i Europy. Powiększa się Atlantyk, ale jednocześnie nie zmniejsza się Pacyfik. Zwraca uwagę usytuowanie Afryki wokół okalających ją ze wszystkich stron oceanicznych dolin ryftowych, gdzie powstaje nowa skorupa oceaniczna rozprzestrzeniająca się obecnie w obie strony od osi doliny. Mało tego, sama Afryka jest wyraźnie rozciągana i rozrywana – czego dowodem może być system rowów wschodnio-afrykańskich, będących zaczątkiem przyszłego oceanu. Także basen Morza Śródziemnego stanowi młodą strukturę powstałą z rozrywania. Tym samym ewidentne jest radialne rozrastanie się obszarów oceanicznych wokół Afryki, co zaprzecza modelowi przyjętemu przez teorię tektoniki płyt – tłumaczy dr Cwojdziński.

Na powierzchni oceanów znajdują się tzw. plamy gorąca (hot spots). Są one wylotami rozgrzanej materii – zwanymi pióropuszami płaszcza (mantle plums) – wznoszącej się z płaszcza Ziemi. Stwierdzono, że odległości między plamami gorąca stopniowo się zwiększają, podczas gdy ich zakorzenienie w płaszczu Ziemi jest stabilne. Tego paradoksu nie da się wytłumaczyć inaczej niż teorią ekspansji Ziemi.

Wraz z rozszerzaniem oceanów przybywa w nich wody. W ostatnich latach odkryto wiele smokersów – szczelin i otworów w dnie oceanicznym, którymi wypływa z wnętrza Ziemi gorąca i silnie zmineralizowana woda. Jest to efekt procesów degazacji zachodzących we wnętrzu Ziemi. Prawie 58% objętości gazów wulkanicznych stanowi para wodna wydostająca się stamtąd.

Zmiany rozmiarów i równoczesny przyrost masy Ziemi miały wpływ na szybkość rotacji planety. Informacji o ruchu wirowym Ziemi udzielają koralowce. Badania rocznych, miesięcznych, a szczególnie dziennych, przyrostów korali, małży i stromatolitów pozwalają określić długość roku w dawnych epokach geologicznych. W kambrze – 500 mln lat temu – rok liczył 430 dni, w karbonie – 390 dni, a w jurze – 375 dni. Uczeni zwracają uwagę, że rotacja Ziemi była szybsza, ale czas jej obiegu wokół Słońca nie różnił się od obecnego. Było wprawdzie więcej dni w roku, ale doby były krótsze.

Idea ekspandującej Ziemi może stać się w nadchodzących latach jedną z szans polskiej geologii, a także Państwowego Instytutu Geologicznego, jako wiodącej placówki geologicznej w Polsce, ukierunkowaną na opracowywanie poszczególnych zagadnień związanych z ekspansją Ziemi, inicjowanie projektów naukowych także międzynarodowych, przygotowywanie publikacji – zaznacza dr Cwojdziński.

Jego zdaniem – z punktu widzenia zainteresowań polskiej geologii powinny to być następujące zagadnienia: nowy model ewolucji geologicznej obszaru Polski; stworzenie podstaw merytorycznych do nowego podejścia w badaniach zasobów Ziemi – w tym poszukiwań ropy i gazu ziemnego oraz rud metali; nowe podejście do badań ewolucji klimatu na rozszerzającej się Ziemi; reinterpretacja wyników badań paleomagnetycznych w kierunku dokumentowania rotacji bloków kontynentalnych i ich przemieszczeń; reinterpretacja wyników głębokich badań geofizycznych pod kątem weryfikacji odmiennego mechanizmu rozwoju skorupy i litosfery kontynentalnej na rozszerzającej się Ziemi. Teoria ekspansji Ziemi daje także nowe możliwości wyjaśnienia przyczyn trzęsień i poszukiwań metod ich skutecznego przewidywania. Rozwój teorii ekspansji Ziemi to możliwość weryfikacji i reinterpretacji danych z większości dziedzin geologii. To szansa na odrodzenie tej pięknej i pożytecznej nauki i umieszczenie jej w centrum zainteresowania opinii publicznej – podkreślił dr Cwojdziński.

_________________
http://forum.drugiobieg.eu/index.php - Nowe Fantastyczne forum, takie bardziej "ą, ę".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Pn cze 20, 2005 15:54 
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn kwi 25, 2005 8:33
Posty: 3677
Nie przekonuje mnie ta teoria :?

1. Gęstość materii 1,5 mld lat temu musiała być straszliwa :shock:
2. Siła ciążenia musiała być tak wielka, że nie sposób by powstało na naszej planecie i rozwinęło się życie. :idea:
3. Odległość od słońca powinna się cały czas zwiększać i co za tym idzie średnia temperatura teoretycznie wzrasta. Ale czy na pewno?
4. Jak wytłumaczyć wypiętrzanie się gór?
5. Ruch obrotowy powinien być zabójczy.
6. ...
Cytuj:
Idea ekspandującej Ziemi może stać się w nadchodzących latach jedną z szans polskiej geologii, a także Państwowego Instytutu Geologicznego, jako wiodącej placówki geologicznej w Polsce,

He,he,he... :lol:
PIG ledwo przędnie finansowo i jeszcze ładować się w pseudonaukową działalność...he,he,he :lol:

Ale mogę się mylić :?

_________________
UWAGA: MOŻLIWE SPOILERY Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Śr cze 22, 2005 10:02 
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn cze 06, 2005 20:28
Posty: 291
Lokalizacja: Tarnów
Teoria ciekawa ...
na pewno co ieco Ziemi sie na wadze przybiera na skutek opadu pyłu kosmicznego i meteorytów. Nie sposób tez wykluczyc "samoistnego" generowania materi (zdaje sie Hawking ten proces opisywał).

Natomiast w "puchnięcie" nie wierze i zgadzam się z argumentami Last Vikinga
z jednym zastrzeżeniem
Cytuj:
3. Odległość od słońca powinna się cały czas zwiększać i co za tym idzie średnia temperatura teoretycznie wzrasta. Ale czy na pewno?


jak odległośc rośnie to temperatura spada ...
Zapewne jednak miałes na myśli że powiększenie się promiena ziemi przybliża jej powierzchnie do słońca a takze ją zwiększa co istotnie powodowało by zwiększenie temperatury.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Śr cze 22, 2005 10:46 
Avatar użytkownika

Dołączył: Pn kwi 25, 2005 8:33
Posty: 3677
zudack napisał(a):
Zapewne jednak miałes na myśli że powiększenie się promiena ziemi przybliża jej powierzchnie do słońca a takze ją zwiększa co istotnie powodowało by zwiększenie temperatury.

Oczywiście :idea:
My mistake :wink:

_________________
UWAGA: MOŻLIWE SPOILERY Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Pt lip 01, 2005 14:46 
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt cze 14, 2005 23:29
Posty: 52
Lokalizacja: 3miasto
Hm, skoro Ziemia sie powieksza to po pierwsze: skad sie wziely strefy subdukcji? Po drugie: jak rotacja Ziemi byla szybsza, a sama Ziemia mniejsza to jakim cudem rok był DŁUŻSZY??? Po trzecie: badania na koralowcach, stromatolitach, a juz w szczegolnosci małżach do okreslania szybkosci rotacji nadaja sie mniej wiecej tak jak młot pneumatyczny do heklowania koniakowskich koronek :roll:
Przyrosty koralowcow zaleza glownie od aktywnosci zooxantelli, stromatolitow od rownowagi CO2, a małzy od rownowagi kalcyt-aragonit-fosforany w wodzie morskiej...
Chyba znowu jakis biolog bierze sie za geologie i tektonike, kompletnie nie majac do tego dostatecznej wiedzy - niech oni juz lepiej badaja swoje zieziatka i nie wlaza tam gdzie nie powinni :shock:

_________________
Próba stworzenia systemu odpornego na idiotów tylko prowokuje Boga do stworzenia doskonalszego idioty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Pt lip 01, 2005 14:56 

Dołączył: Pn kwi 25, 2005 8:28
Posty: 11874
Zirby -
Cytuj:
czas jej obiegu wokół Słońca nie różnił się od obecnego. Było wprawdzie więcej dni w roku, ale doby były krótsze.
Czyli rok NIE był dłuższy.

_________________
http://forum.drugiobieg.eu/index.php - Nowe Fantastyczne forum, takie bardziej "ą, ę".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: So lip 02, 2005 19:57 
Avatar użytkownika

Dołączył: Wt cze 14, 2005 23:29
Posty: 52
Lokalizacja: 3miasto
nosiwoda napisał(a):
Zirby -
Cytuj:
czas jej obiegu wokół Słońca nie różnił się od obecnego. Było wprawdzie więcej dni w roku, ale doby były krótsze.
Czyli rok NIE był dłuższy.


Jak było wiecej dni w roku to rok BYŁ dłuższy. Bzdurnosc tego wywodu polega na tym, ze autor uzywa terminu ROK w znaczeniu roku kalendarzowego, ktory wowczas mogl interesowac co najwyzej jakies dinozaury, o ile za pomoca szponu tudzież zęba były w stanie wyryć kolejne dni na pniu sigilarii i potem je policzyc.
A juz twierdzenie ze Morze Środziemne jest efektem jakiegos "rozrywania" woła o pomstę do nieba - wystarczy spojrzec na mape tektoniczna Europy zeby wiedziec ze Morze Środziemne powstalo kiedy plyta afrykańska ZDEZRZYŁA SIE i NAPRAŁA na płytę euroazjatycka i nadal ja naciska, przesuwajac sie na polnoc z predkoscia około 1,5 cm rocznie

_________________
Próba stworzenia systemu odpornego na idiotów tylko prowokuje Boga do stworzenia doskonalszego idioty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 23:44 

Dołączył: Wt sie 02, 2005 21:10
Posty: 48
Fakty przeczą teorii o puchnięciu Ziemi. Zreszta gdyby ją porządnie ścisnąc to raczej by gwałtownie wybuchła niż powoli się rozciągała.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: So paź 08, 2005 16:23 

Dołączył: Wt paź 04, 2005 19:18
Posty: 40
A tak wogole to czym ta Ziemia ma niby puchnac? Skads sie przeciez musi wziac ta dodatkowa materia... No, chyba, ze sie nadyma jak balonik, ale wowczas powstaje pytanie o gestosc materii te kilka miliardow lat temu...

_________________
Per aspera ad astra.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Pn sie 28, 2006 15:01 
Avatar użytkownika

Dołączył: Pt sie 04, 2006 14:38
Posty: 179
Cytuj:
skoro Ziemia sie powieksza to po pierwsze: skad sie wziely strefy subdukcji?


Subdukcja, czyli pogrążanie się litosfery oceanicznej na liniach rowów
oceanicznych, to tylko taka hipoteza, której przeczą najnowsze badania.

"w strefach tych obserwujemy odrywanie łuków wysp od kontynentów i
podnoszenie się materii płaszcza podobnie jak pod grzbietami
oceanicznymi, gdzie mamy ewidentne rozchodzenie się płyt" ://

Obecnie geologia dysponuje bardzo precyzyjnym sprzętem. Na przykład
roczny ruch płyt tektonicznych mierzy się z dokładnaścią do 1 cm i właśnie
przez takie najnowsze pomiary wiadomo, że obowiązująca do tej pory
Teoria globalnej tektoniki jest błędna i siem zwyczajnie sypie jak kiedyś
Teoria płaskiej Ziemi :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Wt sie 29, 2006 9:11 
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz maja 12, 2005 14:00
Posty: 57
Wszystko pięknie, ale skąd się biorą łańcuchy górskie? Teoria dryftu kontynentalnego to wyjaśnia, ekspansja Ziemi – nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Wt sie 29, 2006 10:46 
Avatar użytkownika

Dołączył: Pt sie 04, 2006 14:38
Posty: 179
Skawiar napisał(a):
Wszystko pięknie, ale skąd się biorą łańcuchy górskie? Teoria dryftu kontynentalnego to wyjaśnia, ekspansja Ziemi – nie.


W Teorii powiększającej się Ziemi orogeneza czyli proces formowania gór
oznacza "fałdowanie skał w uwarstwione fałdy".

W trakcie ekspansji kontynentalna skorupa musi się zniekształcać,
skręcać i obracać aby dostosować się do zmieniającej się krzywizny
powierzchni. Podczas ruchów skorupy następuje sfałdowanie miękkich
osadów w ramach basenów osadowych, czemu towarzyszy pękanie,
intruzje wulkaniczne i metamorfoza (podgrzewanie i ściskanie skał) co
ostatecznie prowadzi do orogenezy. Kiedy kontynenty rozdzieliły się i
zaczęły się od siebie oddalać, co działo się w erze mezozoicznej, krawędzie
kontynentów zaczęły się unosić, w czasie gdy ich wewnętrzne części
opadały w trakcie zmiany krzywizny Ziemi.

Dziś obserwujemy na krańcach wielu kontynentów wielkie góry o ostro
opadających zboczach, oraz obszerne płaskie śródlądowe równiny do
których powstania nie były konieczne kontynentalne kolizje.

Cytuj:
A tak wogole to czym ta Ziemia ma niby puchnac? Skads sie przeciez musi wziac ta dodatkowa materia...


A skąd się w ogóle bierze masa Wszechświata? Odpowiedź na oba pytania jest podobna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Wt sie 29, 2006 13:53 
Avatar użytkownika

Dołączył: Cz maja 12, 2005 14:00
Posty: 57
Jak nadmuchujesz balonik, to fałdy się wygładzają, a nie tworzą. Teoria dryftu ładnie wyjaśnia zarówno powstanie gór na krawędziach kontynentów, takich jak Andy i Koldyriery, jak i góry alpejskie, powstające w wyniku kolizji płyt. Gdyby teoria ekspansji była prawdziwa mogłaby wyjaśnić powstanie krzyżujących się i wąskich dolin ryftowych (skorupa ziemska pękająca jak pieczone jabłko). Ale takie doliny raczej trudno znaleźć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: Wt sie 29, 2006 16:28 
Avatar użytkownika

Dołączył: Pt sie 04, 2006 14:38
Posty: 179
Skawiar napisał(a):
Jak nadmuchujesz balonik, to fałdy się wygładzają, a nie tworzą.


TGE zakłada coś co niektórym wyda się tak przerażające, że nie będą w
stanie tego zaakceptować. Mianowicie stały przyrost masy.
Jeden z profesorów uważa, że tworzenie masy wynika z kondensacji
energii i proces ten dokonuje się głęboko wewnątrz jądra ziemskiego.
Materia kondensując na pograniczu jądra i płaszcza Ziemi powoduje
puchnięcie płaszcza, co z kolei wywołuje ekspansję Ziemi. Zjawisko to
manifestuje się następnie na powierzchni w postaci rozciągania
kontynentalnej skorupy, a kiedy to rozciąganie dochodzi do punktu
krytycznego, co miało miejsce w okresie permu, kontynenty pękają i
oddalają się od siebie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Temat:
PostNapisane: So wrz 02, 2006 1:28 
Avatar użytkownika

Dołączył: So maja 21, 2005 14:49
Posty: 1813
Lokalizacja: pieukne miasto Poznań
chipsy napisał(a):
Obecnie geologia dysponuje bardzo precyzyjnym sprzętem. Na przykład roczny ruch płyt tektonicznych mierzy się z dokładnaścią do 1 cm i właśnie przez takie najnowsze pomiary wiadomo, że obowiązująca do tej pory Teoria globalnej tektoniki jest błędna i siem zwyczajnie sypie jak kiedyś
Teoria płaskiej Ziemi :D

Czy gdzies sa naukowe zrodla, dokumentujace takie badania? Chetnie bym sobie poczytala g:)

Skawiar napisał(a):
Jak nadmuchujesz balonik, to fałdy się wygładzają, a nie tworzą.

Ja to rozumiem inaczej - na baloniku masz warstwe blota, ktora najpierw przylega scisle do powierzchni balonika. Jak zaczynasz go nadmuchiwac, to bloto sie kruszy, a bardziej plaskie kawaly zaczynaja odstawac na brzegach.

chipsy napisał(a):
Jeden z profesorów uważa, że tworzenie masy wynika z kondensacji
energii i proces ten dokonuje się głęboko wewnątrz jądra ziemskiego.
Materia kondensując na pograniczu jądra i płaszcza Ziemi powoduje
puchnięcie płaszcza, co z kolei wywołuje ekspansję Ziemi.

:galy:
Que?

Czy moglbys rozszerzyc ten fragment pomiedzy "tworzenie masy wynika" a "powoduje puchniecie plaszcza"? Interesowaloby mnie zwlaszcza pierwsze zdanie, chociaz drugie tez nie jest wcale takie jasne :027:

_________________
Wszyscy Muszą Odejść. Żeby niczego nie było.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj w/g  
Stwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.xnteam.PL